Jak na: Přilbu

16. 10. 2019

Málokterý lezec si s sebou do skal bere vždy helmu. Přitom její absence vás může vážně ohrozit na životě.

Prioritou každého lezce by měla být bezpečnost, a to jak jeho vlastní, tak jeho spolulezců. Helma je absolutní minimum, co pro to můžeme udělat. Padající kamení, upuštěné vybavení nebo noha za lanem, to vše vás při absenci helmy může ohrozit na životě.
 
Určitě je tedy dobrý nápad si nějakou tu horolezeckou přilbu pořídit. Jak na to, se dočtete v následujícím článku.
 

Jak si vybrat přilbu


Proč si koupit horolezeckou přilbu tedy již víme. Teď už jen, jak na to. Připravili jsme pro vás pár pravidel, které je dobré mít při výběru helmy na paměti.
 

1. Nikdy si neberte helmu na kolo!

Toto pravidlo je velmi důležité a často opomíjené. Je sice pravdou, že horolezecké i cyklistické helmy jsou dělané pro ochranu hlavy, a i konstrukce nese mnoho podobných znaků, každá je však designována na naprosto odlišný druh nárazů. Z těchto důvodů je cyklistická helma ve skalních podmínkách absolutně neúčinná a její používání silně nedoporučujeme.
 

2. Musí sedět

Je jedno, zda je helma malá, či velká, růžová nebo černá. Prioritní je, zda sedí. K ověření nám poslouží takzvaný „No test“.
 
·      Posaďte si helmu na hlavu a přesvědčte se, zda chrání čelo takřka až po obočí, těsně obepíná celý obvod hlavy a jde pohodlně zapnout pod krkem. Pokud tomu tak není, sáhněte po jiné velikosti.
·      Poté ji dotáhněte po obvodu a rozepněte řemínek pod krkem.
·      Hlavou poté pohybujte jako byste chtěli říci ne a následně s hlavou energicky zakývejte zleva doprava.
·      Pokud se helma nepohnula gratulujeme máte tu pravou.
 

3. Jaký typ přileb vybrat


Primárně rozlišujeme dva druhy helem:
 
Skořepinové
Tyto helmy jsou vyrobeny z tuhé a houževnaté plastové skořápky a polyesterové pěny absorbující nárazy. Předností této konstrukce je její dlouhá životnost díky vysoké odolnosti použitých materiálů a pořizovací cena. Mezi nevýhody patří špatná vzdušnost a vysoká váha.
 
Doporučujeme pro: Začínající lezce a ferratové nadšence.
 
Pěnové
Materiál je velmi podobný cyklistické přilbě, provedení však nikoliv. Proto, jak už jsme si řekli výše, tyto helmy nelze zaměňovat.
 
Hlavní konstrukce je z tvrzeného polyesterového materiálu, který je na vrchní straně pokryt tenkou vrstvou plastu, která chrání helmu proti opotřebení. Po nárazu dochází k absorbování a prasknutí tvrzené pěny.
 
Doporučujeme pro: Sportovní lezce, milovníky lehkých batohů, alpinisty a náročné vícedélkové lezení.
 

4.Přizpůsobte helmu vaší aktivitě

 Před pořízením je dobré se zamyslet pro jakou aktivitu si helmu kupujete. Jsou to ferratové výlety, kde uvítáme helmu s vysokou odolností a životností nebo super těžké sportovní lezení, na které se bude hodit helma lehká a vzdušná. Zkrátka, nevybírejte podle cenovek, ale vašich sportovních preferencí. Hlava vám za to určitě nezapomene poděkovat.
 
Pokud si nevíte rady, prohlédněte si obal. Často tam výrobce udává, na jakou aktivitu helmu navrhoval.

____

Pokud si stále nevíte rady neváhejte nás kontaktovat na emailu shop@alturas.cz . Rádi vám s výběřem poradíme.

Pokud vám nějaká helma ve výbavě zrovna schází, pak celý říjen na našem instagramu běží soutěž o helmu Petzl Meteor. Více informací zde.

Autor: Filip Skála

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace