Jak fotit dobré noční fotografie na Smartphone

23. 10. 2019

Osvětlení je nejdůležitější prvek při pořizování fotografií. Ti nejlepší fotografové jsou schopni na dokonalé světlo čekat třeba i celé roky jen kvůli jednomu snímku. Světlo je tedy kvintesence tohoto řemesla, a proto si dnes ukážeme, jak vytvořit ty nejlepší snímky, za toho nejhoršího světla, a to na foťák, který máme každý v kapse.

Každý skalní výkon si zaslouží fotografii na vašem Instagramu, jenže vy jste to pokusovali až od večera a fotka, na které div nebrečíte dojetím, vypadá jako by přes ni někdo vysypal vědro písku. Vaše radost z přelezu pomalu vyprchává, jelikož víte že „co není na Facebooku to jste nepřelezli“. Takhle to ale skončit nemusí.
 
Jak tedy vyfotit fotku i za naprosté tmy? Klíčem je dobré dosvětlení fotografie pomocí pomůcek, které bychom měli mít ve skalách neustále u sebe. Zapomeňte na inteligentní blesk od Canonu za 25 000 tisíc. Stačí vám svítilna na mobilu a čelovka.
 

1) Co fotografovat a co ne

Nemá cenu se snažit o akční fotografie. Zhoršené světelné podmínky totiž zákonitě způsobí, že kvalita obrazu nikdy nebude hvězdná. Raději fotografujte objekty statické, které se naučíme správně dosvětlit.
 

2) Osvětlení scény

Primárně osvětlete objekt, který chcete fotografovat. K tomuto účelu poslouží svítilna telefonu. Jestli svým výkonem nestačí použijte čelovku. Je-li objekt vaší fotografie člověk, vynasnažte se, aby mu paprsek nedopadal napřímo do očí. Snímek, na kterém mžouráte tak, že jste sotva k poznaní moc lajků na sociálních sítí nedostane.
 
Následně pomocí jiného zdroje světla osvětlete pozadí fotografie. Snímek tak vytrhnete z jednolité černé a přidáte mu hloubku.
 

3) Kompozice

Nechte černou vytvořit přirozený rámeček kolem fotografie. Celý internet je taková velká hra s pozorností, pokud nevíte kam se podívat při nekonečném skrolování vašeho Instagramu snímek prostě jen přelítnete. Pokud ale uživateli dáte jednoznačný objekt zájmu na chvíli se zastaví. Pak už je jen na vás, aby vaše fotka zazářila.
 

4) Upravujte svoje fotografie

Pokud se svými fotografiemi chcete opravdu zazářit nebojte se je upravovat. Já k tomuto účelu využívám aplikaci Adobe Lightroom – Photo Editor, která je ve své mobilní variantě zcela zdarma a velmi snadno se využívá.
 
Pokud je váš snímek dobře nasvícen nemusíte tomu již v post editaci věnovat pozornost a můžete se spíše zaměřit na barevné provedení.
 
Doporučuji využívat následující efekty:
·      Zvýraznění textur
·      Clarity zvýšit na +18 až +24
·      Využít lens correction pro odstranění případné mlhy či vlhkosti vzniklé při dýchání.
 
Samozřejmě další úpravy jsou více než kvitovány. Pouze vaše osobní preference a nálada, kterou se na snímku snažíte zachytit může odrazit její konečnou podobu. Proto se nebojte upravovat! Možností je milion.
 
Mé osobní doporučení je vytvořit tři fotografie s různými úpravami a z nich pak následně vybrat finální.

Zdroje

Za skvělou inspiraci děkuji.

Autor: Filip Skála

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace